V-am zis eu aici că va fi interesant de urmărit noul Papă. Şi iată că, foarte curând, el face o nouă surpriză turmei sale, desatanizând ateismul şi întinzând o mână celor care respectă legile divine, fără să le fi primit la botez ca sarcină obligatorie şi sub spectrul unor pedepse cumplite. În predica sa de săptămâna trecută, le-a spus credincioşilor că ateii nu sunt automat răi, iar acestora din urmă că, dacă vor face fapte bune, nu vor mai fi consideraţi eretici, tocmai buni de ars pe rug, fie el şi abstract. Şi-a-ncheiat en fanfare: “A face bine nu e o chestiune de credinţă, ci o carte de vizită!”
Nu s-a mai cutremurat aşa Biserica Catolică, din 1992, an în care Papa Ioan Paul al II-lea i-a cerut scuze lui Galileo Galilei că era să-l ardă pe rug pentru c-a îndrăznit să susţină teoria heliocentristă. După 360 de ani, creştinii din toate colţurile lumii binevoiau să accepte că în centrul universului (mă rog, sistemului nostru planetar) e, totuşi, soarele, şi că pământul, bietul de el, nu face decât să se-nvârtă plebeu în jurul lui. Le-a luat ceva timp, dar, hei, mai bine mai târziu decât niciodată!
Acum, cuvintele Suveranului Pontif nu fac decât să consacre un adevăr de bun-simţ, pe care secolele de îndoctrinare religioasă au reuşit să-l atrofieze chiar şi în minţi de la care ai aştepta o viziune ceva mai amplă asupra lumii. Că nu contează câte cruci îţi faci, câte zile de post ţii, câte icoane pupi, de câte ori cazi în genunchi în biserică sau de câte ori te rogi pentru iertarea păcatelor. Că toate astea nu valorează mai nimic, dacă nu faci bine în tine şi celor de lângă tine. Şi invers, dacă eşti un om bun, corect, altruist, care n-ai închis ochii la răul din jur şi nu ai ezitat să faci bine, atunci când ţi-a stat în putere, nu meriţi flăcările gheenei, doar pentru că nu ţi-ai circumscris acţiunile unei credinţe într-o putere superioară. Dacă mă întrebaţi pe mine, un astfel de om ar merita mai abitir binefacerile raiului decât cel care face bine doar pentru ca aşa îi cere religia sau de frica de o judecată divină, fără drept de apel.
Şoc şi groază printre bigoţi! Cum adică, ateii, dacă fac bine, nu trebuie urâţi, doar pentru că nu cred în Dzeu? Pai, dacă nu-i urâm, cum ne simţim noi superiori? Şi, dacă nu deţinem noi exclusivitatea într-ale mântuirii, ce ne va face să mergem înainte? Pe cine mai dăm noi vina pentru răul din lume? E, de fapt, o întrecere de făcut bine, nu cruci? Trebuie luate măsuri! Şi, ca orice minune care ţine doar trei zile, afirmaţia Papei a fost întoarsă pe dos de unul dintre vaşnicii apărători ai purităţii dogmei, un purtător de cuvânt al Vaticanului. Care, plin de importanţă, i-a anunţat pe atei să nu deschidă şampania, că tot în iad vor arde, oricât bine ar face ei în viaţă. Mai mult, o să-i însoţească şi credincioşii care nu vieţuiesc într-un cadru organizat de biserica catolică apostolică, singura care pune ştampila cu “admis” pe CV-urile oamenilor. Noroc că pe Papă nu-l alege plebea, că ar fi fost nevoiţi făcătorii de imagine să inventeze şi o scuză pentru “scăparea” lui, pentru a nu pierde voturile habotnicilor la următoarele alegeri. Aşa, nu-i rămâne decât să fie mai atent la ce spune data viitoare, să nu-şi aducă biserica, din greşeală sau neatenţie, în secolul 21!
Ca ateista convinsa pot spune ca nu ma consider mai rea sau mai buna decat cei credinciosi . ” Uscaturi ” se gasesc in toate padurile . Super articolul si mersi de informatie !
V-ati gandit vreodata ca acest papa este de fapt falsul profet din Biblie?? Eu zic sa cugetati bine.. in curand se vor vedea semnele… si mai sunt si catolica ;) deschideti bine ochii… in curand isi va face aparitia si anticristul…
Măi, femeie, tu te-ai gândit să mai citești puțină teologie înainte să-ți dai cu părerea pe vreo undeva? Și eu mi-s tot catolic, crescut în sânul bisericii cu toate studiile posibile (teologie, filosofie, limbi clasice) ce se cer unuia care vrea să devină preot (nu e cazul meu dar am trecut prin ele), dar asta nu-mi dă nici un drept să mă iau de vreo ființă umană de pe pământul ăsta amărât care nu crede în ce cred eu și în modul în care o fac. Bagă-ți mințile în cap și gândește-te bine la faptul că religia și confesiunea pe care crezi că le practici TE OBLIGĂ la o deschidere mai mare către celălalt fără diferență de rasă, vârstă, sex sau orientare religioasă. Că omul ăsta a avut curajul să spună cu glas puternic ceea ce în Catehismul Romano Catolic (varianta aceea pe care abia o ții în mână nu cel pe care îl faci pt primirea sf împărtășanii) scrie de multă vreme e ceva de lăudat: în sfârșit a mai venit cineva cu toate canalele deschise – și cu mintea și cu inima și cu sufletul… Uite, mamă, din cauza unora ca voi care mergeți cu dogma înainte fără să o înțelegeți am ajuns la războaie și inchiziții – lucruri pe care acum încercăm să le renegăm cât mai mult dar, din fericire, zic, nu putem pentru că sunt fapte reale și dacă nu învățăm din ele suntem condamnați să le repetăm… Deschide-ți inima, femeie, și sufletul și mintea și roagă-l pe Dumnezeu să te ierte și să ne ierte pe toți că nu suntem cei mai buni de pe planeta asta, CHIAR NU SUNTEM, în pofida faptului că posedăm un adevăr spiritual asta nu ne-a schimbat cu nimic și reacția ta o dovedește… Cristos a înviat!!!
FELICITARI DLE. ADRIAN !.
…nu le merit… Din nefericire în toate religiile majoritatea „practicanților” își trăiesc crezul la modul superficial și mai ales SUPERSTIȚIOS… În loc să caute esența a ceea ce practică se opresc la niște forme pe care nici ei nu le înțeleg dar le fac doar ca să fie făcute, de parcă a face bine te transformă într-o persoană plină de virtuți când în sufletul tău numai tu știi dacă întreprinzi o acțiune din convingere, de văzul lumii, de frică sau obișnuință ori cine mai știe ce altceva… Nu ne rămâne decât să învățăm să trăim după lumina iubirii pe care o are orice ființă umană în suflet… Îmi cer scuze pentru reacția tăioasă pe care am avut-o la adresa doamnei/domnișoarei dar a cam început să mi se urce la cap când văd atâta dogmatism născut din niște interpretări greșite și dintr-o trăire la un nivel superficial… N-am dreptul să judec și de asta mă abțin, de obicei, de la comentarii de genul acesta pe teme religioase, dar, după cum spuneam, dogmatismul mi-e ultima treaptă de poticnire și aici am de lucrat ca să-mi recapăt răbdarea pe care o aveam odată… Mea culpa…
lucruri pe care acum încercăm să le renegăm cât mai mult dar, din fericire, zic, nu putem pentru că sunt fapte reale și dacă nu învățăm din ele suntem condamnați să le repetăm- daca ai folosi ce spui departe ai ajunge .
“în pofida faptului că posedăm un adevăr spiritual” deschide ochii si accepta realitate dupa cum spui chiar tu si o sa vezi cat de departe ai fost
Răzvane, prima o înțeleg și îți dau dreptate
dar la a doua nu mă prind…
Bravo Raluca ai pus punctul pe ”I”.Dar cine sa vada????S-au inmultit orbii pe pamant,astia nu ar fi in stare nici pe Hristos sa Il vada de s-ar intoarce pe pamant a 2-a oara!!!
Scuza-ma, dar tu pari anticristul, dupa cum gandesti :)))). Daca acceptarea revenirii la normalitate ti se pare ceva groaznic inseamna ca mult bigotism a fost indus in mintea ta.
Te-ai gindit vreodata cit poti sa fi de anticrestina atita vreme cit nu ai iubire si intelegere fata de aproapele tau cel creeat de D-zeu dupa chipul si asemanarea Lui? Noul Pontif asta incearca sa faca si tu zici ca-i anticristul.Iesi din habotnicie femeie si scoate-ti ura din suflet .Accepta ca suntem cu totii fii lui D-zeu ,credinciosi sau nu .
Ei da, dar acum vine întrebarea interesantă: oare cât timp va rezista noul Pontif dacă va continua cu asemenea declaraţii “sensibile” pentru urechile celor din imediata sa vecinătate?
Sper doar să nu se trezească bietul suveran că este invitat să se ia de mânuţă cu prietenii săi atei şi să fie poftit afară din Vatican în moduri mai mult sau mai puţin “ortodoxe”.
Rămâne de văzut…
Desigur și ateismul este tot o religie a celui care se proclamă ateu, și crede că nu există Dumnezeu sau nu sub forma prezentată și admisă de cultele religioase de orice natură sau proveniență. Ateul va trebui în final să admită că totuși nu poate răspunde prin mijloacele cognoscibile sau experimentale, la câteva întrebări simple, cum ar fi, durata exactă sau aproximativă a propriei vieți sau a unei persoane îndrăgite etc… Există deci probleme și întrebări fundamantal existențiale pe care ateismul nu le rezolvă câtuși de puțin, și atunci, probabil în ora morții sale ateul se va întoarce cu fața la Dumnezeu și ca fiul rătăcitor, va fi iertat de rătăcirea lui, dacă își va recunoaște păcatul și condiția umilă de ființă cu puteri limitate în acest univers, primind ultima împărtășanie …
Aici este vorba de interpretarea unui simplu cuvant “a crede”. Nu exista Dumnezeu. SI CE?
Exista Dumnezeu. OK!
Nici credinciosul nu poate raspunde prin aceleasi mijloace la cateva intrebari DELOC simple. Un ateu… sau mai bine zis, un antiteist nu isi va intoarce niciodata obrazul in fata lui Dumnezeu in fata mortii… pentru ca nu va avea cui. Moartea e doar un fapt natural care vei trebui sa il accepti.
Toti suntem atei pentru alte religii, pentru alti zei si dumne-zei.
Crezi in dumnezeul musulman? In Buddha?Krishna?Kali? Zeus? Probabil vei rade cand auzi de Zeus. Pur si simplu ateii au mai ales UN SINGUR zeu in plus din miile de zei trecuti si prezenti
@Peacemaker Twister
Ateismul este o forma de religie in aceeasi masura in care abstinenta este o pozitie sexuala.
Vad ca esti incrancenat ..ca majoritatea credinciosilor dar trebuie sa recunosti un lucru simplu: S-ar spune ca cei credinciosi au toate motivele sa fie fericiti….se mantuiesc, au prieten imaginar, isi pot permite aroganta de a avea un raspuns la absolut orice intrebare (dumnezeu), daca isi fac suficiente cruci ajung in rai unde au virgine sau au ocazia sa preaslaveastca pe cineva pentru eternitate…etc. Cum spuneam…aveti toate motivele sa fiti fericiti dar nu sunteti. NU sunteti fericiti pana cand toata lumea crede ca voi si cine nu este cu voi este impotriva voastra. Ar fi extrem de multe de spus pe acest subiect dar nu prea exista posibilitate de dialog oricat de mult s-ar incerca.
Ateismul NU este o religie. Te bazezi doar pe cunostinte foarte sumare. Ateul nu trebuie sa demonstreze o negatie gen Nu exista dzeu, pt ca negatiile nu se demonstreaza. Pentru ca nimeni nu poate sa demonstreze ca nu exista zane, mos craciun sau ceainicul care se roteste acum in jurul planetei jupiter. Sa demonstreze teistul ca exista Dzeu sa demonstreze afirmatia. Ateul nu este convins de existenta lui dzeu pt ca are date concrete ca dzeu este inutil in ecuatie. El zice ca este posibil sa existe dzeu dar nu-i necesar si nici suficient pt ca universul si viata se pot dezvolta si fara dzeu in ecuatie. Napoleon l-a intrebat pe Laplace, cand marele matematician i-a prezentat lucrare Mecanica celesta, si unde apare dzeu in lucrare iar Laplace i-a zis sec: “Nu am nevoie de asemenea premisa”. N-o sa gasesti niciodata ateu care sa fie ignorant la ce-l inconjoara si sa se numeasca ateu pur si simplu. Ateii sunt persoane care cunosc bine stiintele naturii, psihologia, sociologia si si-au dat seama ca nu dzeu le guverneaza. Ateul sau antiteistul tinde sa combata atitudinea clerica de a prezenta realitatea deformat, pe baza superstitiilor si ignorantei (pamant plat, soare se invarte in jurul pamantului etc). Ateul vrea sa impiedice educarea tinerelor generatii pe baza superstitiillor si cunoasterilor incomplete prezentate de pe pozitii de certitudine te netagaduit. Ateul stie ca tot progresul din jur nu s-a bazat pe credinta absurda, dogme si superstitie ci prin curiozitate, studiu amanuntit, recunoasterea si indreptarea greselilor, adica reverificarea si rectificarea sau chiar renuntarea la teoriile care nu s-au conformat cu rezultatele observatiilor repetate. Deci a fi convins a ateismul este o credinta este o eroare.
De acord cu tine, numai ca, din cate stiu eu, cel descris de tine e agnosticul, nu ateul. Cel care nu neaga existenta lui Dzeu, tocmai pentru ca ar fi imposibil de demonstrat o asemenea afirmatie. Ateul e cel care nu doar nu crede, ci sustine ca nu exista Dzeu.
Agnosticul e mai mult neutru. Este dzeu, nu este dzeu, n-o sa aflu niciodata deci imi vad de alte lucruri. Ateul pur si simplu n-are nevoie de ideea de dzeu. Poate sa-l nege total pe dzeu sau poate sa-l considere insignifiant, asta nu schimba nimic cursul vietii. El stie lucrurile practice si este convins de valabilitatea observatiilor stiintifice atata timp cat ele nu contrazic alte verificari. Ma refer la ateii care cerceteaza stiintific nu la cei care neaga doar de dragul negatiei sau polemicilor. Ateii cercetatori sustin ca daca, in urma observatiilor, ar aparea un rezultat care ar confirma existenta lui dzeu atunci ar accepta noile solutii, pana atunci dzeu este doar o solutie intre milioanele de solutii, nicidecum una dupa care sa-ti calauzesti viata. Cand un ateu cercetator neaga total existenta lui dzeu o face doar ca sa taie din avantul patriotic pe care credinciosii il au aproape instinctual.
întrebări simple, cum ar fi, durata exactă sau aproximativă a propriei vieți sau a unei persoane îndrăgite etc…
Frumos scris dar din pacate foarte stupid .La aceste “simple” intrebari nu exista raspuns si cel care in ora mortii sale isi intoarce face la dumnezeu nu este ateu , ci doar un om care si-a pierdut cretinta. Am trecut prin foarte multe greutati in viata si chiar daca poate mi-as fi dorit sa cred ca o sa le rezolve Dumnezeu nu am putut. E ca si cum crezi in MosCraciun pe 24 decembrie:) Depaseste-ti teama!
O intrebare chiar daca e formulata sintactic si morfologic corect nu inseamna neaparat ca e o intrebare buna. Sunt si intrebari tampite. Ca sa afli niste chestii tre sa stii sa pui si intrebari nu doar sa astepti raspunsuri. Care e mai mare dintre cel mai inalt pitic din lume si cel mai scund urias? Trebuie sa ai curajul sa pui intrebari.
Buna.
“Peacemaker Twister” e cea mai proasta chestie care am avut displacerea de a o observa in 2013.
Multumesc.
Ateismul nu este o religie pentru ca ateii STIU ca nu exista dumnezeu, si asta pentru ca s-au gandit mai bine la ce spune biserica despre povestea in cauza. Una e sa crezi, si alte e sa ajungi la o concluzie in urma disecarii unor argumente :)
Ateismul este o religie asa cum chelie este o culoare de par.
Ateismul e o religie asa cum abstineta sexuala e o pozitie sexuala.
Felicitari pentru articol, e bine punctat :).