Pentru azi un film mai ușurel, fără pretenții filosofice sau artistice, dar amuzant și isteț. Un fost hoț de opere de artă, actualmente un foarte prost cascador cu motocicleta, se vede nevoit să-și reia vechea ocupație. Pentru asta are nevoie, evident, de o echipă. Din care nu poate lipsi fratele său. Care, are, la rândul său, un plan personal. O intrigă inteligent construită, ceva umor, puțină acțiune și unele mici întorsături de situație fac din această peliculă una potrivită pentru o seară plăcută. Și, dacă vi se pare că vedeți și clădiri din București… nu vi se pare :)
The Art of the Steal (2013)
8 ★ de la mine!
***
Te invit să vezi toate recomandările mele făcute aici.
Vrei să fii informat rapid despre noile postări de pe blog? Simplu! Abonează-te la newsletter!
Ai un comentariu de făcut? Be my guest!
Nu voi aproba apariţia comentariilor nelegate de subiectul postării, fără logică, fără argumente, emanaţie a vreunui talibanism, indiferent de tabără, cu invective, indiferent de destinatar. Și, desigur, nici pe a celor care nu respectă regulile de bun-simţ, decenţă şi corectitudine, ale unei comunicări dintre oaspete (tu) şi gazdă (eu)!
Dacă ai cont de Facebook, poți comenta în acest box. Dacă nu, ai altă opțiune mai jos:
[fbcomments]
Dacă nu ai cont de Facebook, folosește acest formular:
Toate opiniile exprimate aici au caracter personal, nu implică și nu pot fi asociate sub nicio formă cu funcția publică deținută de mine sau instituția în care îmi desfășor activitatea!
*
Preluarea unui articol este permisă în limita a 200 de cuvinte și, obligatoriu, cu menționarea autorului și cu link bine definit către postarea originală!