Domnule Klaus Werner Iohannis,
a trecut deja o săptămână de la victoria dvs. în alegeri. Mai degrabă a celor care au știut să manevreze social media, dar, ca și în fotbal, marcator e considerat cel de care s-a lovit mingea înainte de a intra în poartă. Mă număr printre cei care nu v-au votat. Deși am copilărit în alt regim, cu nasul în cărți și fără facebook sau Iphone, știu că, fiind democrație, de acum trebuie să vă consider și președintele meu. Și trebuie să vă respect ca atare. Ceea ce, pe cuvânt, sunt dispus să fac, dacă mă și ajutați puțin. Eu am prostul obicei să consider că respectul se câștigă, nu se primește ca bonus la preluarea unei funcții.
De aceea, recunosc, am așteptat cu nerăbdare să-mi adresați măcar un cuvânt în toată această perioadă. Nu mie, personal, desigur, nu mă consider chiar atât de important, ci celor ca mine, ușor nemulțumiți că au scăpat și de această dată de ciuma roșie. Vă întrebați ce ne-ați fi putut spune? De exemplu, ne-ați fi putut mulțumi că am fost buni cetățeni și, ieșind la vot, i-am și acceptat cu decență rezultatul, chiar dacă politica românească nu prea merită asta. Ați fi putut dezavua, măcar formal, toată campania desfășurată pe internet mai mult, culmea, nu împotriva contracandidatului dvs., ci a celor care-l votează. Știu, nu a fost responsabilitatea dvs., dar ea a fost făcută în numele dvs., pentru dvs. Și urmările ei își vor pune amprenta (cel puțin) pe debutul mandatului dvs. Poate nu strica să-mi spuneți că nu credeți că sunt un asistat analfabet, sau că mama mea nu este o pensionară stupidă fără dinți și educație, așa cum clamează autorii ”revoluției” al cărei direct beneficiar ați fost. Mi-aș fi dorit să vă delimitați de jubilația meschină a unora dintre suporterii dvs. care, în micimea lor umană și intelectuală, manifestată în direct și-n exclusivitate, ne consideră leneși și neisprăviți, tocmai buni de pus cu botul pe labe. Aș fi vrut să ne întindeți mâna ca semn pentru cei mai grei de cap că această dezbinare a societății chiar trebuie să înceteze. Și, după toate acestea, aș fi considerat firesc să apelați și la mine pentru a schimba țara asta în bine. Să-mi spuneți că aveți nevoie și de noi, nu doar de cei care cred că, de mâine, veți începe să înmulțiți pâini la Cotroceni.
M-am gândit apoi că, poate, n-ați avut timp. Erați prea ocupat să trasați sarcini Parlamentului, să jucați puțin tenis, să anunțați, cu Blaga de-a stânga dvs., cum vreți să luați toată puterea, să semnați autografe pentru câteva ore, să-i mulțumiți celui care vă considera acum vreo lună ”un om fără caracter”, iar azi demnul său urmaș de dreapta, să sărbătoriți victoria cu un urmărit penal, să acceptați să cântați imnul cu Simona Halep. Și asta în doar 7 zile! În care nici măcar n-ați fost președinte cu jurământul depus.
Nu-i nimic, eu mai am răbdare! Chiar dacă ultimii 10 ani au pus-o la grea încercare.
PS. Și încă ceva, domnule președinte ales. Am înțeles că v-ați luat țara înapoi. Nu mi-e clar de la cine, dar asta e numai vina mea. Voiam, însă, să vă atrag respectuos atenția că, din întâmplare, ați luat-o cu tot cu cele 12 milioane de români care nu v-au votat!
Desi traiesc in Italia am reusit sa votez cu Ponta si nu sunt nici lenesa si nici nu stau cu “mana intinsa” si la origine sunt si ardeleanca si dupa cum vedeti stiu si sa scriu!!!!!!!!!!!!!
dar domnule Radu,presedintele ales a multumit tuturor romanilor care au votat,in tara si diaspora.urmareste materialele.spune foarte clar.eu cred ca doar te victimizezi ca toti cei ce pierd.si in incheiere vreau sa imi dai un exemplu de castigator al oricaror alegeri,in Romania,care s-a gandit imediat la sustinatorii invinsului.
Da, stiu c-a multumit celor iesiti la vot. Ce legatura are asta cu ce am scris eu? Niciuna, dar daca n-ai gasit nimic altceva de spus…
iti dau un exemplu dintr-o tara ceva mai civilizata decat a noastra. cauta si vei gasi printre comentariile la acest articol si discursul lui Obama de dupa castigarea alegerilor din 2004. O sa vezi acolo ce inseamna sa fii lider de tara!
Numai adevar in fiecare cuvant. Excelent articol. Apropo, am fost si eu dezgustat de campania impotriva “celor care au votat cu Viorel”. Mai ales de asa zisa campanie dusa pe facebook de tineri de 18-20 de ani, care probabil nu au platit in viata lor o taxa, nu au trait pe vremea comunismului, dar s-au trezit sa faca ei “revolutie”.
Bravo stimate domn imi place cum ati punctat si sunt intru totul de .acord.Asteptam de prea mult timp nu de 10 ani care in parte ne au cam daramat ci de 25 de ani si nu mi inchipuiam atunci ca vor trece atatia ani,democratia noastra ne a luat multi ani din viata dar trebuie sa speram pentru ca speranta moare ultima…cati om mai pute,cu stima si consideratie.
hai radule ca te oftici ca nu ti-a iesit cartea castigatoare. In fond, presedinte este inca Domnul Basescu. Domnul Iohannis va fi din 21 Decembrie, si ti se va adresa , daca esti cuminte, personal. Iti va aduce si cafeaua de dimineata la pat, ca pentru aia este presedinte. Fii serios mai baiatule, si treci in rand, ca acum noi suntem la putere. Voi, cu ponta , privirile in jos si ciocul mic !
Da, adevarul e ca mi-as fi dorit sa impart cartea castigatoare cu cineva ca tine :))))
sa nu mancati castane ce inseamna sa fii la putere? fii modest si asteapta sa vezi ce ai votat.
un exemplu perfect de “intelectual” care a priceput exact ce e democratia… pacat ca democratia romaneasca e doar o spoiala ridicola a dictaturii ceausiste si nu ma refer aici la politicieni, ci la vulg. si fraierii se bucurau ca au scapat de ciuma rosie… o aveti in sange, o sa scapati de ea doar intr-o alta viata
“hai, jules” că pe lângă nişte lecţii de gramatică, ar trebui să mai iei şi nişte lecţii de bun simţ!
Domnule Radu Herjeu
Ai dreptate in tot ce ai spus insa tot ce ai spus a fost dintr-o pozitie partizana si nu dintr-una echidistanta, prin urmare sper sa realizezi ca articolul exprima doar jumatate din intreg.
Daca privesti in cealalta parte o sa vezi aceleasi lucruri in tabara pe o sustii, si chiar mai mult decat atat. Vorbesti de manipulare, cuvinte jignitoare, urmariti penal, meschinarii si dezbinare, complet de accord. Insa te rog sa observi cu atentie si detasare, ca toate acestea au fost intiate si promovate ca politica de partid de catre sobolanii rosii, devotati fraudei, minciunii, coruptiei, din dragoste pentru un castig cat mai mare din banii publici, ai mei, ai tai, ai celor care traiesc in asta tara si ai celor care traiesc si muncesc pe taramuri straine.
Ce nu pot intelege insa este cum de oameni ca tine si altii, cu o tinuta intelectuala elevata nu vad dincolo de perdeau de fum a demagogiei si a cuvintelor frumoase insa nerealiste,de genul vom face si vom drege daca ne alegeti. A face si a drege conform cu ceea ce spui trebuie sa fie un principiu de viata si nu o conditie a alegerii cuiva, altfel totul ramane conform proverbului: “lupul isi schimba parul dar naravul ba”.
Cu bine.
Evident ca nu sunt echidistant! Tu esti? Partea cealalta nu a castigat alegerile prezidentiale, deci nu am cum sa am asteptari de la ea! Am asteptari de la presedintele ales. Acesta, din cate stiu eu, e doar unul. Ei bine, de la acela am asteptari.
Nici eu nu inteleg cum au putut oamenii sa-l voteze pe Iohannis, mai ales dupa prestatiile din confruntarile televizate, dar va ramane una dintre enigmele istoriei.
A fost un vot negativ si de o parte si de alta. Mai multi au fost cei care nu l-au vrut pe Victor Ponta.
Iti aduc aminte ca tu esti editorialistul aici si nu eu, prin urmare tu ar trebui sa fii echidistant daca nu din respect fata de deontologia profesionala cel putin din respect fata de intregul adevar nu doar cel trunchiat.
Din cauza copacilor pierzi din vedere padurea. Cei care au votat cu KWJ au facut-o nu doar datorita caracterului sau ci si datorita programului si al intregului grup de sustinere din spatele lui.
Vorbesti despre un singur om, de presedinte, vad ca nu ai inteles ca rezultatele de anvergura se obtin in echipa. Aici e diferenta intre aripa de stanga si sustinatorii ei si cea de dreapta, stanga romaneasca foloseste cuvinte goale si persoane marioneta care creaza asteptari desarte, nerealiste, pe cand dreapta vorbeste despre planuri concrete si modalitatea practica si sustenabila de a ajunge la ele si se sprijina pe o echipa.
Deasemenea spui ca prestatiile lui KWJ la TV au fost slabe. Or fi fost, insa pe de o parte omul asta tace (vorbeste putin) si face (vezi Sibiu si emisiunea “Profesionistii” a Eugeniei Voda din 2004, adica exact acum 10 ani) iar pe de alta parte, porcul nu se ingrasa in ajun. Cateva vorbe bine ticluite de VVP, o personalitate cladita pe relatii, plagiat si minciuna, nu pot ruina o personalitate cladita pe munca, seriozitate si rezultate.
In concluzie domnule Radu Herjeu, in timp ce asteptarile tale privind un cuvant de multumire si armistitiu din partea lui KWJ sunt pe undeva de inteles, nu este de inteles lipsa asteptarilor din partea liniei de stanga. O democratie se consolideaza prin sustinere si critica constructiva. Lipsa acestor asteptari denota lipsa de viziune pe termen lung atat a stangii romanesti cat si a sustinatorilor acestia.
Cred ca ma confunz! Si confunzi acest blog PERSONAL cu o publicatie la care se scriu editoriale pe baza de deontologie profesionala! :))) Si, daca n-ai vazut majusculele de mai devreme… e UN BLOG PERSONAL, in care scriu ca orice om care are ceva de spus. Nu ma plateste nimeni, nu castig niciun ban din el, nu ma intereseaza daca tu sau oricine altcienva e de acord cu mine, nu ma duc in casa nimanui sa-l conving de ceva! Din cauza lipsei de logica nu vezi evidenta!
Si sa vorbesti despre echipa, cand in cazul lui Iohannis asta inseamna blaga, videanu, boc, flutur, falca, olteanu, mru… imi arata cam ce te-a facut pe tine sa-l votezi!
Nu te mai obosi sa comentezi, consider ca am epuizat ce aveam sa-ti spun!
” Sunteti” la putere :)) Cine voi?Cred ca in special tu si sigur presedintele ales iti va aduce tie cafeaua la pat ! noua astora care am avut alte pareri ce ne faci? Temperati-va exprimarea ca mai aveti putin si ne luati la palme, practic……ca nu e problema nu? nu suntem chiar multi , vreo 10 milioane :))Ca si pe romanii din in Italia, i-a numarat ACL, deci se poate :)) ma bucur ca nu a trebuit sa decizi tu viitorul copilului meu :))