cu entuziasm, spre evul mediu

Aşa cum s-a-ntâmplat mereu de-a lungul istoriei, în perioade tulburi, marcate de scăderea nivelului de trai şi de educaţie, oameni tind să-şi caute refugiul în religie şi să apeleze la o reţetă uşor de urmat şi relativ ieftină, pentru obţinerea beneficiilor pe care viaţa şi propriile puteri şi calităţi întârzie să le aducă. România nu face excepţie. Compensarea lipsei de evoluţie în planul civilizaţiei cu un amalgam ritualic de simboluri şi dogme este din ce în ce mai pregnantă şi, concomitent, mai contrastantă cu ceea ce se-ntâmplă în ţările în care catedralele sunt transformate în biblioteci publice.

La noi se sfinţesc maşini, coteţe de găini, lifturi, telescaune, candidaţi la preşedinţie şi… ghiozdanele şcolarilor. Cică asta te ajută să iei note bune. “Lumina credinţei te va ajuta să găseşti cunoştinţele în timpul examenelor şi testelor” Sigur, şi învăţatul ar fi o soluţie, dar… cine ştie ce mai descoperi prin cărţile astea laice? Mai nou, poţi să te şi împrumuţi de la biserică, pentru că, nu-i aşa, de ce să nu înmulţească şi ea cinstit banii publici obţinuţi de la guvern?

Am scris textul acesta pentru că am văzut o ştire. Un sobor numeros de popi a sfinţit o zonă de pe platoul Bucegilor, unde se va construi… aţi ghicit, o biserică!  Nu contează că acolo e Rezervaţie Naturală, că nu există avize de construire, că distanţa dintre suflete şi cer nu se măsoară în kilometri. Nu! Important e că trebuie ocupat orice petec de pământ cu un lăcaş de cult. Exact ca în cazul supermarketurilor de la fiecare colţ de stradă, până la urmă tot vor intra oamenii să-şi cumpere ceva de acolo. Dar măcar acestea din urmă nu sunt din bani publici!

Iată ce se construieşte în alte colţuri ale lumii, mai păgâne, aşa. Aici suntem în Hawaii, la 4200 de metri deasupra mării, pe platoul Mauna Kea!

Dar, evident, faptul că suntem la coada Europei la nivel de trai, de civilizaţie şi de educaţie, nu e explicat, parţial, de diferenţa dintre cele două fotografii, ci de invidia pe care ne-o poartă toţi ceilalţi, care ne vor răul şi fac tot ce e posibil să ne boicoteze!

Categorii: timeless, viaţa cetăţii
 
      Ţi-a plăcut?
Şi împarte cu prietenii tăi! Facebooktwitter

Vrei să fii informat rapid despre noile postări de pe blog? Simplu! Abonează-te la newsletter!
  •  

    Ai un comentariu de făcut? Be my guest!

    Nu voi aproba apariţia comentariilor nelegate de subiectul postării, fără logică, fără argumente, emanaţie a vreunui talibanism, indiferent de tabără, cu invective, indiferent de destinatar. Și, desigur, nici pe a celor care nu respectă regulile de bun-simţ, decenţă şi corectitudine, ale unei comunicări dintre oaspete (tu) şi gazdă (eu)!


    Dacă ai cont de Facebook, poți comenta în acest box. Dacă nu, ai altă opțiune mai jos:

    [fbcomments]

    Dacă nu ai cont de Facebook, folosește acest formular:


    1. Sunt perfect de acord cu aceasta postare. Nu mă mai miră nimic. Sunt un om de sport şi astăzi am participat la o consfătuire a profesorilor de sport din judeţul Ilfov, unde am aflat că în clasele primare predomină religia şi o limbă străină, … iar pentru sport nu mai ajung orele. În ce ţară trăim ?.Revenind la articol, nu sunt de acord cu cheltuirea banului public AIUREA. Am văzut construcţii în marile parcuri bucureştene, s-a distrus o parte din Pd. Băneasa pentru astfel de imobile, lacurile au fost invadate de tot felul de cârciumi şi terase, ca să nu mai vorbim de frumoasa noastră Deltă care uşor-uşor devine tot mai ,,populată”, iar exemplele pot continua. Aici mai rămăsese să constuiască o biserică. Pe platoul Bucegi. O să devenim un popor de prozeliţi după deviza, ,,crede şi nu cerceta”.!

    2. Sunt atatea lucruri pe care le putem face cu banii cheltuiti pe lacase de cult ;atatia copii si oameni bolnavi care au nevoie de ajutor .Putem fi buni crestini daca ne pasa de oameni nu daca ridicam biserici.Eu una prefer sa dau o paine unui sarman decat bani preotilor.Nu banii careii dam la biserici ne fac crestini ci omenia.

    3. Pozele astea doua, puse una sub cealalta explica perfect situatia din Romanica. Nici nu mai era nevoie de articol.
      In timp ce restul lumii investeste in tehnologie, stiinta si cercetare, noi “investim” in biserici.
      Ca vezi dom’le, “Nasu'” de sus vegheaza si daca il mituiesti cat traiesti, are el grija de tine dupa ce dai coltu’…

    4. Am văzut acum ceva vreme la o televiziune germană un reportaj despre frenezia ridicării de biserici-sau mai “frumos” lăcase de cult… pe jumătate de ecran se lăfăia strălucirea BOR, pe cealaltă erau imagini cu oameni săraci care zgâriau pământul cu un plug tras de un cal costeliv. În acel moment mi-a fost ruşine, am avut aceeaşi senzaţie de lume trăitoare în evul mediu.Lipsa de educaţie devine un pericol naţional.

      1. Este perfect adevar ceea ce spui. Dar sa vedem si substratul problemei – aici imi voi lua multe injuraturi de la ‘credinciosi’. Daca acei oameni saraci, nu toti dar majoritatea, si-ar folosi putine resurse in scop propriu si nu ar da jumatate din mancarea lor pe tot felul de pomeniri, banii pe acatiste ar fi alta poveste.

    5. Nu numai ca facem biserici unde vrei si unde nu te asteti, dar uite ca punem piedici LAICE construirii unor obiective ne-religioase (laserul de la Magurele) !!!! Acolo NU popii sau enoriasii sunt de vina, ci … Ce sa mai vorbim!